Bun venit pe primul forum dedicat 100% posesorilor de Suzuki Bandit!
Pentru a accesa toate categoriile/subcategoriile forumului, te rog inregistreaza-te!
Bun venit pe primul forum dedicat 100% posesorilor de Suzuki Bandit!
Pentru a accesa toate categoriile/subcategoriile forumului, te rog inregistreaza-te!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomePasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto Rules10Latest imagesRegisterLog in

 

 Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Cosmin
Admin
Cosmin


Posts : 58
Join date : 2010-03-03
Age : 38
Location : Barlad / Vaslui

Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto Empty
PostSubject: Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto   Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto I_icon_minitimeThu Apr 08, 2010 1:50 am

Stiu ca multi sunt in locul meu si nu pot "fugi" mult de la servici sau timpul lor e pretios, asa ca e bine de stiut toti pasii pentru inmatricularea unei motorete.

Quote :


Pasul 1.Cel ce inmatriculeaza autovehicolul pe numele lui trebuie sa fie in posesia urmatoarelor acte:

1.Certificat inmatriculare
2.Carte de identitate autovehicol
3.Certificat de atestare fiscala privind impozitele si taxele locale ale vanzatorului
4.Factura sau act de vanzare cumparare.

Pasul 2.Cumparatorul merge la un birou de acte auto si se completeaza o fisa de inmatriculare cu datele persoanei pe numele caruia se va inmatricula autovehicolul : 10 lei

Pasul 3. La Primarie (circa financiara) se merge cu Fisa de Inmatriculare de mai sus si se face un dosar care trebuie sa contina :

0.O cerere de inaintare ( o cereti de la ghiseul unde se face luarea in evidenta a autovehicolelor pentru ca trebuie sa o completati si sa ii dati un numar de inregistrare la alt ghiseu )
1.Dosar cu sina
2.Fisa de Inmatriculare ( original )
3.Copie Factura sau Act Vanzare - Cumparare
4.Copie dupa Carte Identitate Autovehicol
5.Copie Act Identitate Cumparator
6.Copie Certificat de atestare fiscala privind impozitele si taxele locale ale vanzatorului

In baza acestor acte se plateste impozitul anual si taxa de inmatriculare = 52 lei.
Daca mai aveti restante catre bugetul local din impozite, amenzi, o sa fiti nevoiti sa le platiti. (depinde de valoarea restanta).

De la ghiseu va inapoiaza urmatoarele acte :

1. Fisa de Inmatriculare completata si stampilata (va trebuie la politie)
2. Chitanta pentru cei 52 lei. (va trebuie la politie)
3. Celelalte chitante pt impozit si ce restante mai aveti fiecare.

Pasul 4. Mergeti la CEC si platiti taxa pentru noul certificat de inmatriculare (37 lei) (va trebuie chitanta la politie)

Pasul 5. Programare la RAR. Aceasta se face telefonic sau on-line. La programarea online trebuie sa va notati numarul de programare , data si ora . In ziua programarii mergeti la sediul RAR cu cateva minute mai devreme sa solititati Biletul de Programare.

Pasul 6. Trebuie sa va faceti asigurare RCA pentru autovehicolul in cauza pe numele vostru.

Pasul 7. Rezervare numere inmatriculare preferentiale.(Se poate face si inainte sa afeti restul de acte.)

1.Aveti nevoie de o copie buletin
2.Bani pentru taxa pentru numere preferentiale in valoare de 80 lei.
3.SERIE IDENTIFICARE AUTOTURISM

Pasul 8. Identificare RAR

La ora programata va prezentati la RAR, va luati biletul de ordine.
Aveti nevoie de urmatoarele acte:
1.Carte Identitate Autoturism
2.Raportul de inspectie (ti-l face acolo nenea inspectorul).
3.O cerere pe care o completezi tu tot acolo.
4.Buletinul tau.
5.BANI =100 lei

Daca aduceti moduficari sau completari in Cartea de Identitate a Autoturismului mai trebuie sa aveti :
1.fisa de inmatriculare
2.factura sau actul vanzare cumparare
3.documentele sau (Certificatul de origine conformitate = sau o pila) care sa ateste conformitatea elementelor aduse in plus autovehicolului. (in cazul meu Rotile pe 17")

Pasul 9. Mergeti la politie cu un dosar ce cuprinde:
1.Carte identitate auto
2.Copie Carte identitate auto
3.Copie buletin
4.copie asigurare RCA
5.Certificat inmatriculare
6.Copie dupa certificat inmatriculare
7.certificat radire (se face la birou acte)
8.o cerere cattre comandantul politie (se face la birou acte)
9.copie factura sau act vanzare cumparare
10.chitanta plata numere
11.chitanta 52 lei fisa inmatriculare,
12. chitanta 30 lei certificat inmatriculare.
13. certificatul de autenticitate
14. fisa de inmatriculare

Pasul.10 Ridicarea numerelor , certificatului de inmatriculare si a documentelor originale de la politie.


Sper ca v-am fost de folos.


Sursa: skoda-club.ro

Zilele astea intru si eu in procedura de inmatriculare pe numele meu. Posetez aici daca se modifica ceva. Am facut un calcul estimativ si se duce cel putin 350 ron toata treaba. Depinde de asigurare si daca vrei sau nu numere preferentiale.



Asfalt uscat !!


Last edited by Cosmin on Tue Apr 27, 2010 12:56 am; edited 2 times in total (Reason for editing : Modificat preturi taxe)
Back to top Go down
http://www.banditmania.tk
vadumbre
Moderatori



Posts : 35
Join date : 2010-03-08
Age : 43
Location : Bucuresti

Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto Empty
PostSubject: Re: Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto   Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto I_icon_minitimeMon Apr 26, 2010 5:02 pm

intrebare: daca eu am cumparat motocicleta anul trecut si am bagat-o la circa financiara dar nu am trecut-o pe numele meu la politie pana in momentul de fata, oare platesc ceva, vreo amenda ca nu am trecut-o si la politie pe numele meu la timp?(exista un termen pt politie ca pt circa financiara este termen)
Back to top Go down
Cosmin
Admin
Cosmin


Posts : 58
Join date : 2010-03-03
Age : 38
Location : Barlad / Vaslui

Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto Empty
PostSubject: Re: Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto   Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto I_icon_minitimeTue Apr 27, 2010 12:56 am

stiu ca actul de vanzare cumparare e valabil doar o luna de zile. e posibil sa ai ceva probleme...
si mie imi expira contractul exact cu 1 zi ininte sa ma programeze rar-ul pentru identificare.

cand aveam o conserva mai veche faceam act de vanzare cumparare in fiecare luna (formular scos si completat de pe net)

PS. miercuri ma duc la RAR si la politie. o sa intreb acolo de cazul tau...
Back to top Go down
http://www.banditmania.tk
yrkalex

yrkalex


Posts : 15
Join date : 2010-03-29
Age : 40
Location : bucuresti - drumul taberei

Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto Empty
PostSubject: Re: Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto   Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto I_icon_minitimeTue Apr 27, 2010 7:50 am

nu cred...tipul de la care am cumparat motorul nu o trecuse pe numele lui...doar la administratie . dar eu am avut nevoie la inmatriculare de contractul de vanzare-cumparare intre cei doi . neaparat sa-l ai .
Back to top Go down
Sponsored content





Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto Empty
PostSubject: Re: Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto   Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto I_icon_minitime

Back to top Go down
 
Pasi de urmat pentru inamatriculare moto/auto
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» O intrebare pentru voi banditilor
» Faze cu moto funny

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: General :: Offtopic-
Jump to: