Bun venit pe primul forum dedicat 100% posesorilor de Suzuki Bandit!
Pentru a accesa toate categoriile/subcategoriile forumului, te rog inregistreaza-te!
Bun venit pe primul forum dedicat 100% posesorilor de Suzuki Bandit!
Pentru a accesa toate categoriile/subcategoriile forumului, te rog inregistreaza-te!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeUngere Lant ! Rules10Latest imagesRegisterLog in

 

 Ungere Lant !

Go down 
3 posters
AuthorMessage
SharaK

SharaK


Posts : 40
Join date : 2010-03-31
Age : 38
Location : Bucuresti

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeFri Apr 02, 2010 12:02 pm

E prima oara cand imi ung lantul..
Am fost in spalatorie, mi-am facut infractorul sa sclipeasca ca un baiat bun si am zis sa ung si lantu..
mi-am luat un spray de lant "MotoLine, Chainlube 622 STRONG, Road Use" asta scrie pe el si am dat 44 lei.
Inainte sa il folosesc, am dat cu o perie de sarma pe partile laterale ale lantului(era o culoare putin ruginie) si am folosit acest spray.
Stiu ca inainte trebuia spalat, curatat si uns cu un alt spray(este un spray+perie de curatat lantul) dar nu vroiam sa mai dau inca 80 ron pe ele..
Din cate am vazut eu, la mine lantul este ok acum..mai ales ca, kitul de lant a fost schimbat toamna trecuta.
Am pus un carton sub infractor si l-am lasat sa doarma(probabil pana luni:P)
Acum sunt curios cum faceti voi cu lantul...astept pareri si suggestii..
Back to top Go down
Cosmin
Admin
Cosmin


Posts : 58
Join date : 2010-03-03
Age : 38
Location : Barlad / Vaslui

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeFri Apr 02, 2010 3:10 pm

Eu vreau sa fac operatia asta maine.
Dar nu mi-am cumparat spray de lant ce mi-am luat ulei de transmisie + un spray de wd40.
o sa fac poze "before" si "after"

De ce ai pus cartonul sub bandit ?
Back to top Go down
http://www.banditmania.tk
SharaK

SharaK


Posts : 40
Join date : 2010-03-31
Age : 38
Location : Bucuresti

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeFri Apr 02, 2010 3:15 pm

Pai am pus carton ca sa nu pice pe jos de la spray..nu vroiam sa murdaresc in garaj
Back to top Go down
Cosmin
Admin
Cosmin


Posts : 58
Join date : 2010-03-03
Age : 38
Location : Barlad / Vaslui

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeWed May 05, 2010 5:41 am

am desfacut weekendul trecut capacul de la pinionul de atac. m-am speriat ce am gasit acolo. era o gramada de ulei + praf + pietre si alte gunoaie.
Back to top Go down
http://www.banditmania.tk
SharaK

SharaK


Posts : 40
Join date : 2010-03-31
Age : 38
Location : Bucuresti

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeWed May 05, 2010 1:14 pm

hehe..si eu l-am uns acum o sapt..dar de data asta am facut treaba ceva mai bine..am curatat lantul cu motorina si cu o periuta de dinti..am constatat ca lantul meu este argintiu Smile) cred ca a durat vreo 3 ore pana a ajuns sa fie asa..l-am spalat si i-am dat cu spray..dar nu am desfacut si capacul de la pinion..o sa fac asta dupa inca 500 km, cand o sa-l curat iar
Back to top Go down
Cosmin
Admin
Cosmin


Posts : 58
Join date : 2010-03-03
Age : 38
Location : Barlad / Vaslui

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeWed May 05, 2010 4:32 pm

normal ca si eu l-am curatat cu motorina, dar l-am dat tot cu ulei de transmisie.
cateva sfaturi cand ai sa desfaci capacul de la pinion:

-fa un semn unde vine parghia de la schimbatorul de viteze.
-dupa ce desfaci sa nu te joci cu maneta de ambreiaj(eu asa am facut si a iesit o bila de la un rulment mic de acolo, si am reusit cu greu sa o pun inapoi), dar curata bine pe acolo.
-o sa ramana o tija care lucreaza cu ambreiajul(ai sa iti dai seama cand desfaci) las-o acolo sa nu intre mizerie in gaura.
-fa rost de un imbus bazat de 5(parca); la mine s-au disfacut greu prezoanele
-aseza prezoanele in ordine ca sunt de marimi diferite


spor la treaba, iar daca mai ai intrebari nu ezita...
Back to top Go down
http://www.banditmania.tk
SharaK

SharaK


Posts : 40
Join date : 2010-03-31
Age : 38
Location : Bucuresti

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeWed May 05, 2010 4:40 pm

pai capacul ala l-am desfacut cu un prieten cand am fost sa iau mobra, ca era cablu de ambreiaj gripat si l-am schimbat cu un cablu de bandit 400 nou nout(nu cred ca e diferenta)
Ca nu puteam sa probez mobra..Din cate tin eu minte, nu arata chiar asa rau inauntru Smile)
Totusi o sa-l desfac iar..incep sa invat, usor, usor..
Back to top Go down
keyvacka




Posts : 4
Join date : 2012-02-19
Age : 44
Location : Sighisoara

Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitimeSun Feb 19, 2012 4:33 am

Tot la capitolul lant este bine sa verificati si gradul de intindere a lantului. Acesta si pinioanele nu se uzeaza uniform asa ca pe parcursul cursei sale lantul poate avea zone in care sa fie mai intins si zone in care sa fie mai larg. Se verifica astfel: se plaseaza moto pe cricul central astfel incat roata spate sa fie suspendata, cutia de viteze trebuie sa fie la punctul mort, se invarte apoi incet roata spate si se verifica din cand in cand nivelul de intindere al lantului[sageata lui]. De preferat sa fie cam la fel peste tot. Se verifica pe ramura inferioara a lantului, cam la jumatatea distantei intre pinioane. Jocul lantului nu trebuie sa depaseasca 25-30 mm sus-jos, dar nici sa fie mai mic. Daca exista zone in care lantul este mai intins atunci se slabeste de la intinzator [se da roata mai in fata putin, avand insa grija ca ea sa ramana centrata].
Back to top Go down
Sponsored content





Ungere Lant ! Empty
PostSubject: Re: Ungere Lant !   Ungere Lant ! I_icon_minitime

Back to top Go down
 
Ungere Lant !
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Service :: How to-
Jump to: